Історія куріння люльки в Україні

Традиції куріння люльки в Україні сягають своїм корінням у глибину віків і пов’язані вони, перш за все, звичайно з козацтвом.

«Люлька» невід’ємний атрибут запорізького козака, оспіваний в піснях і легендах, люлька для козака найкраща подруга, рідна сестра, краще дружини. Люлька зігрівала і підбадьорювала козаків в походах.

 

Слова відомої народної пісні тому підтвердження:
«А позаду Сагайдачний
Що проміняв жінку на тютюн та люльку необачний
Гей долиною гей широкою необачний!
Гей вернися Сагайдачний
Візьми свою жінку віддай тютюн-люльку необачний
Гей долиною гей широкою необачний!
З жінкою в поході не возиться
А тютюн та люлька Козаку в дорозі знадобиться!
Гей долиною гей широкою знадобиться!
Гей хто в лісі озовися
Та викришем вогню та затягнем люльку не журися!
Гей долиною гей широкою не журися!»

Історики вважають, що куріння трубки козаки перейняли у турків з якими постійно воювали і яких вдало грабували, тютюн і курильні трубки були швидше за все серед бойових трофеїв козаків. Причому, козаки не тільки самі стали курити трубки, але і рознесли цю звичку і насіння тютюну по всій Україні. Факт широкого поширення і популярності «паління люльки» в Україні знаходить підтвердження в тому, що в багатьох місцях України історики при розкопках знаходять залишки старовинних глиняних трубок для куріння (в XVII-XVIII століттях курильні трубки були глиняні, та й в XIX столітті в основному теж ).

Ось, наприклад, фотографія глиняних курильних трубок з музею Державного історико-культурного заповідника міста Острога, більше 400 штук таких трубок було виявлено під час розкопок на території Остожской фортеці.

А це археологічні знахідки з Хотинської фортеці – турецькі глиняні курильні трубки.

Поширення куріння трубки спричинило за собою і поширення виготовлення курильних люльок в Україні. Перші глиняні козацькі люльки поступилися своє місце дерев’яним. Про те з яких матеріалів виготовляють курильні люльки в Україні читайте у нас на сайті в статті З ЧОГО ВИГОТОВЛЯЮТЬ КУРИЛЬНІ ЛЮЛЬКИ

Справедливості заради слід зазначити, звичайно, той факт, що запорізькі козаки, найчастіше, курили в своїх трубках не чистий тютюн, вони додавали в тютюн різні трави. Цим і пояснюється «чудодійний» вплив куріння трубки, таке куріння не тільки не шкодило здоров’ю, а навпаки, зміцнювало. У книзі «Козацька медицина» Анатолія Пастернака, лікарь досліджував народну медицину і зокрема козацьку, докладно описується які лікувальні трави домішували козаки в свої «люльки» і їх цілющі якості. «У першу чергу — деревій, чебрець, полин, будяк, сухе листя валеріани, м’яти, борщівника. Усі ці трави мають лікарські властивості: заспокоюють нервову систему, знижують кров’яний тиск, поліпшують апетит та сон. Отже, розважливість і мужність воїнів інколи залежала від тютюну. І коли запорізькі вояки майже не хворіли на астму, бронхіти, трахеїти, то це теж завдяки козацькому тютюну. Хтось може заперечити: скільки ж шкідливих речовин у тому диму ж лишалося! Але ж і вплив гарячого диму через слизові оболонки бронхів та носової порожнини досить цілющий!»

Не будемо умовляти Вас почати курити, якщо Ви не курець, а ось якщо Ви курите, то радимо Вам спробувати курити люльку. Куріння люльки значно менш шкідливе ніж куріння сигарет, в люльці Ви курите натуральний тютюн, а сигарети містять всілякі хімічні домішки, плюс папір просочена селітрою (сигарета, навіть якщо Ви її прикурили і залишили, зтліє сама за рахунок всієї цієї хімії, а натуральний тютюн горить тільки за рахунок тяги), та й якість самого тютюну, люльковий тютюн однозначно більш високої якості. І температура горіння в курильній люльці значно нижче, тютюн в чашці курильної люльки тліє при температурі приблизно від 240 до 2800С, в той час як температура вогню в сигареті до 9000С, при більш низькій температурі горіння виділяється менше шкідливих для організму смол. Відповідно дим курильної люльки менш шкідливий для курця ніж сигаретний, до того ж має приємний аромат, що створює затишну атмосферу в приміщенні, на відміну від затхлого запаху після куріння сигарет. І звичайно, куріння люльки це цілий ритуал, не порівнянний з викуреної на бігу сигаретою.

У нашому магазині Ви можете підібрати і купити КУРИЛЬНІ ЛЮЛЬКИ українських виробників. Ми співпрацюємо безпосередньо з виробниками курильних люльок, тому пропонуємо Вам кращі в Україні курильні люльки за доступними цінами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *